Piotr Głowski

Piotr Krzysztof Głowski, prezydent Miasta Piły, doktor nauk ekonomicznych, wcześniej Senator RP VII kadencji i przedsiębiorca.

Z wykształcenia magister psychologii zarządzania oraz inżynier zarządzania w gospodarce żywnościowej. Studia ukończył na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy oraz na Wydziale Zarządzania Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Wcześniej w latach 1986–1988 był słuchaczem Studium Programowania Elektronicznych Maszyn Cyfrowych w Bydgoszczy, następnie do 1989 stypendystą berlińskiego Goethe Institut.

Od 1993 prowadził własną działalność gospodarczą, m.in. jako regionalny przedstawiciel koncernu Matsushita Electric Industrial Co (producent takich marek jak Panasonic i Technics). W latach 2002–2007 zarządzał klastrem specjalistycznych gospodarstw rolnych w Dolinie Noteci.

W 2006 został członkiem rady ds. innowacji przy marszałku województwa wielkopolskiego. Należy do Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa oraz Platformy Obywatelskiej, zasiada we władzach regionalnych i krajowych tej partii.

W grudniu 2007 został przedstawicielem Senatu w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Polsko-Szwajcarskiej i przewodniczącego Polsko-Austriackiej Grupy Parlamentarnej, przewodniczącego parlamentarnego zespołu ds. dróg wodnych oraz turystyki wodnej. Zasiadał w Komisji Spraw Unii Europejskiej, w 2009 został wiceprzewodniczącym Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska.

21 listopada 2010 został wybrany na urząd prezydenta Piły. Cztery lata później z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W 2015 wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.